CANLI ALTIN FİYATLARI

Altın tarihte bilindiği kadarıyla Mısır hükümdarları zamanında M.Ö. 3 bin 200 yıllarında, altın darphanelerde eşit boyda çubuklar halinde çekilerek para olarak kullanılmıştı. M.Ö 550 yıllarında ise Lidya Kralı Krezos, altını para olarak (sikke) bastırmıştır. Altın böylece ticaret yapma aracı olarak kullanılmıştır. Altın M.Ö 2000 yılında ziynet eşyası ve altın takı olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Günümüzde altın güvenilir yatırım aracı ve takı olarak kullanılmaya devam etmektedir. Altın ayrıca özellikle ülkemizde bir takı aracı olarak da kullanılmaktadır. Altının bir çok alanda kullanılması fiyatların sürekli olarak değişmesine sebep olmaktadır.

İşçiliği daha fazla olan altın çeşitleri genel olarak hediyelik olarak kullanılırken, gram altın ve külçe altın gibi işçiliğin daha az olduğu altın çeşitleri ise yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Altını daha güvenli bir yatırım aracı yapan farklı ülkelerde yaşanan ekonomik krizler o ülkelerin para birimini doğrudan etkilerken altın piyasasını aynı paralelde etkilememesidir.

Su sayfada gram altın, cumhuriyet altını, çeyrek altın, ata altın, yarım altın gibi çeşitli altın türlerinin alış ve satış fiyatları hakkında günlü canlı olarak bilgi sahibi olabileceksiniz.

Canlı altın fiyatları verilerine, alış ve satış fiyatlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Canlı altın fiyatları dışında önceki kapanış fiyatları, değişim oranlarına da bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Canlı döviz kurları için tıklayınız